MÁRIAPÓCS
A Máriapócsi Lelkigyakorlatos- és Zarándokház Közép-Európa egyik leglátogatottabb zarándokhelyén, a kegytemplommal szemben épült föl. Ebben a csendes, megszentelt környezetben ideális körülmények várják a lelki megújulást, szellemi felfrissülést és pihenést keresőket.
A zarándokház biztosítja a kegyhelyre érkező zarándokok ellátását, szükség esetén segítséget nyújt további programjuk megszervezésében. Lelkigyakorlatokat, konferenciákat, továbbképzéseket szervez. Helyet ad más szervezetek és intézmények bibliai értéket hordozó programjainak és rendezvényeinek.
Rendelkezésre áll 151 személy befogadására alkalmas előadóterem, a szükséges technikai eszközökkel, egy 30 fős tanácsterem és egy kápolna.
121 fő számára tudnak szállást biztosítani. 41 személynek 19 kétágyas, és egy háromágyas fürdőszobás szobában, és 80 főnek két nagy alapterületű, igényesen kialakított, közös zuhanyzós ifjúsági és zarándokszálláson.
Egyidejűleg 80 fő számára van étkezési lehetőség (külön igény szerint összeállított menüvel is). Konyhánk 300 adagos, szállóvendégeink mellett a csak étkezésre jelentkező zarándokokat is fogadni tudjuk.
Az épülethez zárt parkoló is tartozik. Az autóbusszal vagy személygépkocsival érkezőknek a Zarándokház jó kiindulópont Szatmár és Bereg csodálatos érintetlen természeti szépségeinek bebarangolásához.
Zarándokházunk megközelíthető vonattal és autóbusszal Nyíregyháza, Debrecen és Mátészalka felől.
Görög Katolikus Kegytemplom 4326 Máriapócs, Kossuth tér 25. Iroda: Tel.: (42) 385-142 Zarándokok fogadása, vezetés, gk. és rk. szentmise előzetes megbeszélés szerint a Kegytemplom irodájában történik. A Máriapócsi búcsúk rendje, valamint a búcsúk és hétköznapok Istentiszteleti rendje az Egyház link alatt, az étkezés, szállás és lelki programok szervezésével kapcsolatos információk pedig a Lelkigyakorlatos- és Zarándokház link alatt találhatók meg. |
Máriapócs 300 éve a történelmi Magyarország egyik leghíresebb búcsújáró helye.
A kegyhelyet kisebb-nagyobb csoportokban az egész év folyamán látogatják, nagy búcsúja azonban háromszor szokott lenni: Szent Illés napján (július 20.), Nagyboldogasszony napján (augusztus 15.) és Kisboldogasszony napján (szeptember 8.).
A magyar görög katolikusok 1987-ben a kisasszonynapi búcsúkor Máriapócson ünnepelték a Hajdúdorogi Egyházmegye fennállásának 75. évfordulóját.
A jelenlegi díszes barokk templom elődje egy egyszerű kis fatemplomocska volt. A Pócsra zarándokló hívek egyre nagyobb száma szükségessé tette a ki fatemplom helyén
egy nagyobb templom építését.
Az építést Bizánczy Gennadius György a bazilita szerzetesek fő előjárója kezdte meg saját megtakarított pénzéből. Utána Oslavszky Mihály Mánuel püspök folytatta a templom építését és elkezdte a mai kolostor építését is. A munkálatokat 1756-ban sikerült befejezni, a két torony azonban csak 1856-ban készülhetett el. A templom berendezése azonban még igen hosszú ideig tartott. Az igen díszes képállvány 1985 - 88 között épült, amelynek képei 1896-ban újakra lettek cserélve.
A templom művészi képekkel való kifestését két festőművész Boksy József és Petrasovszky Emmánuel végezte. A templom teljes külső-belső felújítása után a megáldásra és a kegykép áthelyezésére 1946. szeptember 8-án, az első könnyezés 250. évfordulóján került sor negyedmilliónyi zarándok jelenlétében. Két év múlva XII. Pius pápa a máriapócsi kegytemplomnak a bazilica minor címet adományozta.