Zalakaros Gránit gyógy és termálfürdő
06-93/340-420 Zalakaros, Thermál u.4.
Kőolaj után kutatva találták itt 1962-ben a 96 °C-os - ásványi anyagokkal dúsan telített - termálvizet.
A gyógyfürdő építése 1964-ben kezdődött és 1965. szeptember 1-jén fogadta első vendégeit.
Az első évtizedben négy medence, közte gyermekmedence és sportmedence épült, valamint öltöző és fogadóépület, s parkosították a környéket.
1975-ben átadták a fedett fürdő két medencéjét a hozzá kapcsolódó kiszolgáló létesítményekkel együtt.
Ekkor szűnt meg a fürdő idényjellege, azóta egész évben várja a gyógyulni, pihenni, kikapcsolódni vágyókat.
Gránit Gyógyfürdőben egyaránt használnak gyógy- és termálvizet. A D-6 és D-7 jelű kutak elismert gyógyvizet adnak, hőfokuk 96 °C, - ezeket gyógyászati célra alkalmazzák.
A 47 °C-os ZK-6 és az 53 °C-os vizet adó ZK-9-es kutak termálvizet adnak, amivel a strandmedencéket töltik fel.
A nyolcvanas évek közepén elvégzett vegyelemzés után 11 ország 225 gyógyvizével hasonlították össze a zalakarosi vizet, és olyanokkal került egy csoportba, mint Bad-Wiessee, Endorf, List (Németország); Salsomaggiore és Margherita di Savoia (Olaszország) gyógyvizei.
A zalakarosi gyógyvíz
A több mint 2000 méter mélyből feltörő 96 C°-os zalakarosi gyógyvíz összetétele és a vízkészlet nagysága miatt a legjelentősebbek egyike. Vízösszetétele alapján alkáli-kloridos, hidrogénkarbonátos gyógyvíz, melyben a jód, a bróm, a kén és a fluor együttes jelenléte igen ritkán előforduló
Európában egyedülálló vízösszetételt eredményez. Ezeken túl a gyógyvíz további fő összetevői a kálium és nátrium, magnézium, vas, mangán, metabórsav, metakovasav, szabad szénsav. A zalakarosi víz a következő betegségek gyógykezelésére alkalmas: mozgásszervi, idült gyulladásos és degeneratív izületi bántalmak, idegrendszeri zavarok, szív és keringési rendszer elváltozásai, anyagcserezavarok, krónikus nőgyógyászati betegségek. Ezen túl a víz kiválóan alkalmazható baleseti és ortopédiai műtétek utáni rehabilitációban és utókezelésben.